E-pochtaxxx@gmail.com
– bo‘lim maqsadidan kelib chiqib, ta’lim muassasasida mutasaddi bo‘lgan bo‘g‘inlar faoliyatini muvofiqlashtirish;
– O‘zbekiston Respublikasining ta’limga oid qonunlari, Prezident farmonlari, farmoyishlari va qarorlari, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining hay’at qarorlari, buyruqlari, yo‘riq xatlari, modemogramma va telefonogrammalari, shuningdek rektor buyruqlarining fakultetlar, kafedralar va bo‘limlarda bajarilishini ta’minlash hamda monitoringini olib borish;
– O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va hukumati tomonidan qabul qilingan farmon va qarorlar mazmunini talabalarga yetkazib borish;
– o‘quv muassasasi bilan korxonalar, tashkilotlar va xususiy firmalar o‘rtasida yo‘nalish bo‘yicha manfaatli hamkorlik shartnomalarini tuzish hamda ularni amalga oshirish;
– o‘quv rejalari va dasturlarini takomillashtirish bo‘yicha ishlarni tashkil etish;
– zamonaviy baholash usullari orqali talabalarning bilim va malaka darajasini nazorat qilishni tashkil etish, mazkur nazorat natijalari asosida o‘quv-tematik rejalarga aniqlik kiritish va talabalar bilan individual ishlash shakllarini belgilash;
– OTM professor-o‘qituvchilari tomonidan o‘quv rejalari va yuklamalarning bajarilishini nazorat qilish;
– zamonaviy va ilg‘or tajribalarni o‘rganish hamda umumlashtirish;
– fakultetlarda o‘quv jarayonining tashkil etilishini o‘rganish, nazorat natijalariga ko‘ra aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berish;
– yosh o‘qituvchilarning malaka va tajriba orttirishini tashkil etish;
– professor-o‘qituvchilar tarkibi bo‘yicha ma’lumotlar bazasini shakllantirish;
– OTM professor-o‘qituvchilarining malaka oshirish rejalari bajarilishini nazorat qilish;
– mutaxassislar tayyorlash bo‘limi bilan hamkorlikda OTM bitiruvchilarini ish bilan ta’minlash jarayonida ishtirok etish;
– O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tasdiqlagan qoidalarga muvofiq talabalarning pedagogik va ishlab chiqarish amaliyotini umumiy boshqarish hamda uning bajarilishini nazorat qilish;
– OTM qabul hay’ati ishida ishtirok etish, qabul jarayoni bo‘yicha axborotlarni shakllantirish va natijalarni umumlashtirish;
– fakultetlar va kafedralar faoliyatini o‘rganish, natijalarini umumlashtirish, ularning faoliyati samaradorligi yuzasidan hamda yangi kafedralar ochish bo‘yicha takliflar kiritish;

Ф.И.О.Рахманкулова Дилора
ДолжностьРуководитель учебно-методического отдела университета Джизакх Самбхрам, старший преподаватель.
Телефон+998722215868
Электронная почтаxxx@gmail.com
Деятельность и задачи учебно-методического отдела:
– общее руководство всей деятельностью и сотрудниками отдела;
– разработка планов работы отдела и обеспечение их выполнения;
– координация деятельности соответствующих подразделений учебного заведения на основе целей отдела;
– обеспечение и контроль за исполнением законов Республики Узбекистан об образовании, указов, распоряжений и постановлений Президента, решений Кабинета Министров, решений коллегии Министерства высшего и среднего специализированного образования, приказов, инструкций, модемграмм и телефонограмм, а также распоряжений ректора факультетов, кафедр и отделов;
– ознакомление учащихся с содержанием указов и постановлений Президента и Правительства Республики Узбекистан;
– заключение и реализация взаимовыгодных соглашений о сотрудничестве между учебным заведением и предприятиями, организациями и частными фирмами в данном направлении;
– организация работы по совершенствованию учебных планов и программ;
– организация контроля уровня знаний и навыков студентов с использованием современных методов оценки, уточнение учебно-тематических планов на основе результатов такого контроля и определение форм индивидуальной работы со студентами;
– контроль за выполнением учебных планов и заданий университетскими профессорами и преподавателями;
– изучение и обобщение современных и передовых практик;
– изучение организации учебного процесса на факультетах, выдача соответствующих инструкций по устранению выявленных недостатков на основе результатов контроля;
– организация развития навыков и опыта молодых преподавателей;
– формирование базы данных о преподавательском составе;
– контроль за выполнением планов повышения квалификации университетских профессоров и преподавателей;
– участие в процессе трудоустройства выпускников университетов в сотрудничестве со специализированным отделом;
– общее руководство педагогической и производственной практикой студентов и контроль за ее выполнением в соответствии с положениями, утвержденными Министерством высшего и среднего специализированного образования Республики Узбекистан;
– участие в работе приемной комиссии университета, формирование информации о процессе приема и обобщение результатов;
– Изучение деятельности факультетов и кафедр, обобщение результатов, внесение предложений по повышению эффективности их деятельности и открытие новых кафедр;