15-Noyabr, 2023-yil 16:13
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16 noyabr kuni mamlakatda kibersport turlarini yanada rivojlantirish va keng ommalashtirish to‘g‘risidagi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida, ilk bor viloyatimizda kibersport - kompyuter sporti bo‘yicha Oliy ta’lim muassasasi talabalari uchun musobaqa tashkil etildi. Ushbu musobaqa bugungi davrida yoshlarimizning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish maqsadida Jizzax Sambhram universiteti tashabbusi bilan Jizzax viloyati hokimligi, Yoshlar ishlari agentligi, hamda Valkyrie eSports hamkorligida tashkil etildi. Musobaqa joriy yil 15-17 dekabr kunlari bo‘lib o‘tdi. Musobaqada Jizzax viloyatidagi 5 ta oliy ta’lim muassasalari talabalaridan tashkil topgan jamoalar ishtirok etib kuchli bahslar natijasiga ko'ra: 1-o'rin: Sambhram universiteti jamoasi; 2-o'rin: Jizzax politexnika instituti jamoasi; 3-o'rin: O'zbekiston milliy universiteti Jizzax filiali jamoalari egalladi. va musobaqa g‘oliblari deb topildi: eng yaxshi 1-o‘rinni qo’lga kiritgan jamoa 7 000 000 million soʻm, 2-o‘rin 2 000 000 so’m va 3-o‘rin qo’lga kiritgan jamoaga 1 000 000 so’mlik pul mukofotlarini qo’lga kiritib, maxsus diplom va esdalik sovg‘alar topshirildi. Eng muhimi, ushbu kibersport musobaqasi to‘liq onlayn rejimda o‘tkazildi Musobaqa doirasidagi markaziy o‘yinlar Valkyrie eSports klubining Youtubedagi kanali orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri translatsiya qilindi. Bu galgi musobaqalarda 30 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi. Kibersport so‘nggi yillarda ommalashib bormoqda. Agar ilgari kompyuter o'yinlariga bo’lgan munosabat noaniq va hattoki biroz salbiy bo’lgan bo’lsa, hozirda kompyuter o'yinlari dunyosi va unga bo'lgan munosabat sezilarli o'zgardi. Kibersport to’laqonli sport sohasi sifatida jadal rivojlanmoqda.
📊 «Eng faol nodavlat OTM rektori» so'rovnomasi natijalari
🌏 Sambhram University professor-o‘qituvchilari xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, zamonaviy raqamli ta’lim …
🌏 Jizzax Sambhram Universitetida yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlashga bag‘ishlangan seminar-trening o‘tkazildi...

В сотрудничестве с администрацией Джизакской области, Агентством по делам молодежи и киберспортивной командой Valkyrie eSports были проведены соревнования по киберспорту.
15 ноября 2023 г.
В целях обеспечения выполнения постановления Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева о дальнейшем развитии и широкой популяризации киберспорта в стране от 16 ноября впервые в нашем регионе был организован конкурс для студентов высших учебных заведений по киберспорту – компьютерным видам спорта. Этот конкурс, организованный по инициативе Джизакского университета имени Самбрама в сотрудничестве с Джизакской областной администрацией, Агентством по делам молодежи и Valkyrie eSports, призван осмысленно организовать свободное время нашей молодежи в современную эпоху.
Конкурс проходил с 15 по 17 декабря этого года.
В соревнованиях приняли участие команды, состоящие из студентов 5 высших учебных заведений Джизакской области, и по результатам напряженной борьбы:
1 место: команда Джизакского университета имени Самбрама;
2 место: команда Джизакского политехнического института;
3 место: команда Джизакского филиала Национального университета Узбекистана.
и были признаны победителями соревнований: команда, занявшая первое место, получила 7 000 000 сумов, команда, занявшая второе место, — 2 000 000 сумов, а команда, занявшая третье место, — 1 000 000 сумов в виде денежных призов, а также специальных дипломов и сувениров.
Самое главное, что эти киберспортивные соревнования проводились полностью онлайн. Основные игры соревнований транслировались в прямом эфире на YouTube-канале киберспортивного клуба «Валькирия».
В соревнованиях этого года приняли участие более 30 человек. Киберспорт в последние годы набирает популярность. Если раньше отношение к компьютерным играм было неоднозначным и даже несколько негативным, то сейчас мир компьютерных игр и отношение к нему значительно изменились. Киберспорт стремительно развивается как полноценная спортивная индустрия.